Duże donice zewnętrzne na małej przestrzeni
Duże donice zewnętrzne stały się popularne ze względu na funkcjonalność oraz wysokie walory estetyczne. Urozmaicają ogrody swoją teksturą i kolorem, a dzięki możliwości sadzenia roślin na wysokości, przestrzeń staje się bardziej dynamiczna i zróżnicowana. Choć utarło się, że na duże donice trzeba mieć miejsce, to doskonale nadają się one do mniejszych ogrodów, na niewielkie tarasy oraz balkony. Dlaczego warto je wybrać do małej przestrzeni?
Możliwość uprawy dużych roślin
Duże donice na balkon i taras nadają się do małej przestrzeni, ponieważ pozwalają na uprawę dużych roślin bez konieczności posiadania wielkiego ogrodu. Iglaki, krzewy, a nawet drzewa, które są typowymi roślinami ogrodowymi, dzięki donicom z powodzeniem można sadzić na przykład na balkonie. Warto przemyśleć, co chcemy posadzić i pod wybrany gatunek wybrać wielkość donicy. Wolno rosnące iglaki będą potrzebowały mniej miejsca niż na przykład drzewo. Donice w wysokości 75 cm i średnicy między 30 cm – 40 cm będą wystarczające pod rośliny takie jak cisy, karłowe odmiany sosen i świerków, tuje, jałowce czy też bukszpany.
Tworzenie kompozycji roślinnych w donicach na balkon i taras
Kolejnym atutem dużych donic jest to, że dają swobodę tworzenia różnych zestawień roślinnych. Eksperymentować można zarówno z doborem gatunków jak i z kompozycjami kolorystycznymi.
Ci, którzy preferują jednoroczne nasadzenia mogą tworzyć wielobarwne kompozycje kwiatowe i zmieniać je w zależności od pór roku. Krokusy i tulipany to pierwsze wiosenne nasadzenia, które napawają nadzieją na coraz cieplejsze dni. Po przekwitnięciu cebule kwiatowe można wykopać i przesadzić do innej doniczki, w której zaczekają na następny sezon.
Następnym wyborem będą sadzonki pelargonii, petunii, nemezji, lobelii lub innych jednorocznych kwiatów, które w zestawieniu z komarzycą czy dichondrą stworzą niebanalną, sezonową aranżację przestrzeni zewnętrznej. Jesienną ozdobą będą natomiast wrzosy.
Warto też pokusić się o wieloletnią aranżację roślinną, która będzie całoroczną ozdobą balkonu. Ogromny wybór bylin, takich jak żagwin, funkie, rudbekie czy lawenda, pozwala na tworzenie dowolnych kompozycji różnych gatunków roślin.
Szybka zmiana wystroju przestrzeni
Niewątpliwą zaletą dużych donic zewnętrznych jest to, że pozwalają w prosty sposób zmienić aranżację wybranej przestrzeni. Donicę można przestawić z jednego miejsca w drugie, a nawet przenieść do wnętrza, jeżeli jest taka potrzeba. Dotyczy to przede wszystkim donicy z wewnętrzną półką, czyli takiej, której nie da się w wypełnić całkowicie ziemią. Warto postawić ją wtedy w miejscu osłoniętym od wiatru oraz tam, gdzie nie ma ryzyka popchnięcia i jej przewrócenia. Stosowanie wewnętrznej półki w donicy sprawia, że pełni ona również funkcję osłonki. Wtedy szczególnie łatwo jest zmienić dekorację wymieniając doniczki z kwiatami.